Quantcast
Channel: varrás alapok – Textilország
Viewing all 33 articles
Browse latest View live

Smokkolás alias gumírozás

$
0
0

Mostanában újra divat a gumírozás. Lányka és női ruhákon egyaránt látni ezeket a jellegzetes függőleges redőzéseket ami, a ruha mellrészén, derekán ujján is előfordulhat. Nagyon praktikus és dekoratív díszítési módja ez a női nem ruhadarabjainak. Praktikus, mert rugalmas, kényelmes, az pedig, hogy dekoratív nem igényel különösebb részletezést. Az elkészítése talán bonyolultnak tűnik első pillantásra, de valójában egyszerűen, gyorsan összedobhatunk egy felsőt, vagy ruhát kislányunknak, sőt akár magunknak is.

Amire mindenképpen szükséged lesz az a gumicérna. Ha még nem ismered ezt a hasznos varrókelléket, mindenképp barátkozz össze vele! Némi ismerkedés után jóban lesztek.

Íme így néz ki:

Sokféle színben kapható, szinte bármelyik rövidáru üzletben megtalálod. A színt a vékony gumi körül lévő cérnabevonat adja. Vastagabb mint az általában használatos varrócérnák. Ezen ne lepődj meg!

Smokkoláshoz használhatsz rugalmas pólóanyagot, vagy vékony szövetet, mint például a batiszt vagy a puplin. Egy felső vagy lánykaruha elkészítéséhez csupán két négyzetalakot kell kiszabnod a kiválasztott anyagból. Az egyik az eleje a másik a háta lesz.

A smokkolás mikéntje:

  • Az anyag színoldalára jelölj be egymástól kb. 1-1,5 cm távolságra párhuzamos vonalakat. Sötét anyagra rajzolhatsz egy darabka szappannal, de kapható vízre vagy levegőre elillanó jelölőfilc is. Ha jó a szemmértéked, nem fontos bejelölni. Amivel még megspórolhatod a vonalazást, ha keresztben csíkos anyagot választasz. :)
  • Használj az anyagnak megfelelő vastagságú és fajtájú tűt. A felső szálat a megszokott módon fűzd be!
  • Az alsó szál helyére, az orsóra tekerd fel kézzel a gumicérnát! Ne húzd, ne nyújtsd meg!
  • Az orsótokon található egy kis csavar, amivel az alsó szál feszességét lehet állítani. Ezt lazítsd meg úgy, hogy 1-2 mm-t tekersz a csavaron!
  • Helyezd be az orsót az orsótokba a szokásos módon, majd hozd fel az alsó szálat!
  • Mindig az anyag színoldala felől kell varrni ha smokkolni szeretnél.
  • Egy darab próbaanyagon varrj 2-3 sort, és nézd meg mennyire húzza össze az anyagot a gumicérna! Ha túl szoros, vagy laza lenne, állíts még a kis csavaron! A siker ezen az apróságon múlik.
  • Ha rendben találod, akkor kezd el varrni az anyagot! A sorok elején és végén varrj vissza egy-két öltést!
  • Varrd végig a sorokat az elején és a hátulján is, majd varrd össze az oldalakat! Szegd fel az alját!
  • Készíthetsz tetszőleges szélességű vállpántot is a ruhához.

Nagyjából ennyi a smokkolás lényege. Ha bármi kérdésed lenne, állok elébe.

Sok sikert a varráshoz!

Share


Rugalmas anyag felhajtása

$
0
0

Még egy trükköt hadd mutassak rugalmas anyag felhajtásához. Problémát okoz, hogy a kötött anyagok megnyúlnak felvarrás közben, sokan emiatt nem szeretnek rugalmas anyagot varrni háztartási varrógéppel. Ezt a hátrányt fordítsuk most az előnyünkre, játszunk rá!

FIGYELEM! Csak lányoknak!

A mellrésznél, az alja és az ujja felhajtásánál is alkalmazhatod a következő módszert.


  1. A programot állítsd cikk-cakk öltésre!
  2. Az öltéssűrűséget kicsire kb. 1-esre!
  3. A fonákoldal felől hajtsd vissza az anyagot a vastagságától függően minél keskenyebben kb. 2-3 mm-re!
  4. Az anyagot jól meghúzva varrd végig sűrű cikk-cakkal!

Az eredmény fidres-fodros és nagyon csajos lesz!

Share

Hímző öltések

$
0
0

Nem rég egy kedves olvasó vetette fel a hímzés témáját, így kaptam az alkalmon és felelevenítettem ez irányú ismereteimet. A fehér szafari kendőt egyszerű kézi hímzéssel díszítettem.

A hímzés nagy tudomány, rendkívüli türelmet, kitartást igényel. Azonban megéri a fáradtságot, hiszen szép dolgokat lehet készíteni ezzel a technikával.  Nagyon fontos a hímzésnél az egyenletesség és a pontosság. Úgy lesz szép a munka ha az öltések egyenletesen követik egymást, ehhez pontos öltésekre van szükség. Ez igényelhet némi gyakorlást. Ha elsőre nem megy, ne csüggedj! Hamar bele lehet jönni! Már én is régen hímeztem, ezért nekem is van mit gyakorolnom. :)

Ha hímezni szeretnél, használhatsz hímzőrámát. Megkönnyíti a dolgodat, mivel egyenletes anyagfeszességet biztosít. Már csak hímzőfonalra és tűre van szükség, hogy hímzéssel díszítsd a kívánt ruhadarabot.

Néhány egyszerű hímző öltés:

Száröltés:

A tűt az előző öltés elé  szúrd le kb.  2 mm-re, és közvetlenül mellette ölts fel. Ezzel az öltéssel lehet például feliratokat, nevet hímezni.

Láncöltés:

A tűvel ölts vissza a kiindulópontba, majd vezesd át a hurkon! Ezeket a lépéseket ismételd!

Lapos öltés:

A tűt közvetlenül az előző öltés mellett szúrd le és fel! Figyelj, hogy egyenletes legyen az öltések feszessége!

Varró öltés:

Ezzel a gépi öltést lehet imitálni. A tűt alulról az előző öltés elé öltsd kb. 2-3 mm-re, majd vissza.

Kitöltő öltés:

A kitölteni kívánt részt apró, egyforma öltésekkel hímezd ki!

Hamarosan további öltésfajtákat mutatok! Addig is jó öltögetést kívánok!

Share

Applikálás

A smokkolásról újra

$
0
0

Ígértem, hogy mutatok képeket a nyaralásra készült ruhákról. Azóta már túl vagyunk a nyaraláson, a ruhákat felavatták a gyerekek.

Ez a kis top a korábban már említett gumicérnás smokkolással készült pólóanyagból. Szabásmintája egy egyszerű téglalap, amit alul és felül beszegtem, smokkolás után összevarrtam. A vállpántokat hátul keresztezve varrtam a tophoz.  A hozzávaló szoknya szintén egyszerű téglalapokból áll.  A fodor behúzással készült a derékrészbe gumiszalagot fűztem. Ideális viseletnek bizonyult a nagy kánikulában.

Ez  a felső szintén gumírozott, megkötős spagettipántokkal, egy kis darab maradék blúzanyagból készült.

A smokkolásról szólva még meg kell említenem, hogy a korábban leírt gumicérnás módszeren kívül még másként is készíthető. Ha nem szeretnél az alsó szál helyett gumicérnát  befűzögetni, csavart állítgatni, a következő módszert ajánlom.

Smokkolás másképp:

  • Az anyag fonák oldalán, a bejelölt vonalakra fektesd rá  a gumicérnát, és fölötte sűrűre állított cikk-cakköltéssel varrj végig! Arra vigyázz, hogy ne ölts bele a gumiba mert akkor nem lehet behúzni! Ehhez vastagabb gumicérnát is lehet használni.
  • A végén húzd be a gumit a kívánt méretre, csomózd meg és varrd el a gumi két végét!
  • Használhatsz szélesebb gumiszalagot is. Ebben az esetben vágd le a kívánt méretet a szalagból! Fektesd a gumiszalagot a fonák oldalon a bejelölt vonalra és cikk-cakköltéssel, egyenletesen húzva varrd végig a gumit!

Share

Applikálás a gyakorlatban

$
0
0

Elkészült Textilország első oktató videója!

Korábban ígértem, hogy az applikálást videón is megmutatom, amint sikerül operatőrt felhajtanom. A dolog odáig fajult, hogy magam lettem az operatőr, a narrátor, a szerkesztő és vágó egy személyben.

Ez életem első ilyetén próbálkozása, ezért kérlek a kezdeti csetlés-botlásokat nézzétek el nekem! A videó messze nem a profi kategóriába tartozik. Ha időnként homályos a kép ne ijedjetek meg! Jó a látásotok , csak a kamera fókuszálni próbál! :)

Remélem azért jól érthető és hasznos lesz az applikálásról készült videó. Várom a véleményeket!

 

Az applikálásról bővebben itt olvashatsz.


Share

Falvédő készítése IV. – Zsebek

$
0
0

A zsebek nagyon jó szolgálatot tehetnek  a falvédőkön. Praktikus és dekoratív elem, érdemes alkalmazni. Most néhány egyszerűen megvarrható zsebfajtát mutatok. Természetesen nem csak falvédőkön, hanem ruhákon is jól mutatnak.

Ez a lehető legegyszerűbb rátűzött foltzseb. A következőképpen készül:

  1. Szabd ki  kívánt méretű zsebet 1, 5 cm varrásráhagyással!
  2. Tisztázd le körben az anyag szélét!
  3. A varrásráhagyásokat hajtsd be, majd vasald le!
  4. Gombostűvel rögzítsd az alapra!
  5. Varrd körbe! A két felső sarkát háromszög alakban varrva erősítsd meg!

Készülhet a két alsó sarka íves megoldással is:



  1. Itt is tisztázd el a kiszabott zsebet!
  2. Ahhoz, hogy egyenletesen tudd visszahajtani az íves varrásszélt, vágj ki kartonpapírból egy sablont ami a kész zseb méretének felel meg!
  3. Az íves részt, egészen a szélénél nagy öltésekkel varrd végig ahogy a képen is látszik!
  4. Illeszd  a zsebre a sablont és egyenletesen elosztva a ráncokat húzd be az íves részt, addig amíg teljesen a sablonra simul!
  5. Vasald le, majd vedd ki a sablont!
  6. Tűzd fel gombostűvel és varrd végig!

Jól mutat a behúzott és ferdepánttal szegett zseb is:

  1. A kiszabott, eltisztázott zseb felső széléhez közel varrd végig nagy öltésekkel, majd mellette még egyszer!
  2. A cérna két alsó szálát összefogva húzd be a kívánt méretre!
  3. Igazítsd el a ráncokat egyenletesen!
  4. Ferdepánttal szegd le a szélét!
  5. A fentebb említett sablonos módszerrel húzd be és vasald le a varrásráhagyásokat!
  6. Gombostűvel rögzítsd és varrd fel a zsebet!

Bővebb lesz a zseb ha alul, középen behajtva vasalod le és varrod fel, ahogy a képen is látszik.

A zsebekről lesz még szó hamarosan, amikor is a gyereknadrágok témája kerül elő. Ezek a legegyszerűbben megvarrható zsebfajták, a teljesség igénye nélkül.  Már csak a szegély és akasztó felvarrása van hátra a falvédő készítés témaköréből. Legközelebb ezekkel jövök.

A sorozat további részei:

I. Tervezz!

II. Ötletek , minták

III.  A varrás

V. Szegély és bújtató

Share

Pólóanyagokról újra

$
0
0

Tegnap kaptam ezt a levelet:

“Kedves Edit!

Pár napja találtam rá az oldaladra! Mint előttem sokan leírták igazán nagyszerű! Könnyen értelmezhető minden, nagyon jók a lépésről lépésre postok! Ennek külön örülök, mivel én is magamtól tanulgatok varrni és néha nagyon jó lenne látni a folyamatot. Nagy szerelem nálam a pólóanyag:) De a nyakkör elszegésével problémáim vannak.Vagyis akkor nincs ha simán passzéval szegem el, de szeretném úgy is kipróbálni, hogy saját anyagából készítek szegőpántot. Kérlek avass be, hogyan csinálod, mert a tunika leírásánál úgy vettem észre , hogy saját anyagot használtál. Nem nyúlik meg? Milyen öltéssel varrjam a nyakkörre? Úgy működik ,mint a ferdepánt?

Segítséged előre is köszönöm!”

Mivel lehet, hogy többeket is érdekel a válasz, itt a blogban válaszolok.

Mivel a pólóanyagok elég sokfélék és máshogy kell velük bánni, többféle módszert szoktam alkalmazni attól függően, hogy milyen az anyag. Vannak egyfalas (egyszínoldalas) és kétfalas (kétszínoldalas) pólóanyagok. De miben is különböznek ezek?

Egyfalas:

Leegyszerűsítve az egyfalas kötött  anyag színoldalán sima, fonákoldalán fordított kötésminta látszik. Keresztirányban kevésbé rugalmas, ezért könnyebb sima háztartási varrógéppel varrni. A szélei  szeretnek felsodródni, ez némiképp megnehezíti a szabást.

Kétfalas:

Kétfalas anyagok bordás kötésűek, ezért mindkét oldaluk használható. Tulajdonképpen meg sem lehet különböztetni a szín és fonák oldalt. Egy sorban szín és fonákoldali szemek váltakoznak (sima és fordított). Alapból mindkét oldalon színoldali vagyis sima kötés látszik, de ha széthúzzuk az anyagot a fonákoldali szempálcák is látszanak. Sokkal rugalmasabb, teltebb anyag. Nyúlásra hajlamosabb, picit nehezebb varrni.

Vannak még más típusú kötött anyagok is, de ezekkel most nem foglalkoznék bővebben.

Szegés menete:

Szegésnél ha egyfalas anyagot használok akkor cikk-cakk öltéssel, közbeöltős cikk-cakkal, vagy sokszor  ha nincs nyúlásnak kitéve a nyakkör akkor egyenes öltéssel  varrom. ( mint a zöld csíkos tunikánál, mivel megkötős).

Ha kétfalas az anyag, akkor mindig overlock öltést használok. Jó megoldás lehet az ikertűvel való felvarrás is.

A pólók nyakkörének, újjakörének szegésénél nem baj ha szegő megnyúlik, sőt! Direkt szoktam nyújtani varrás közben. Arra kell figyelni, hogy a nyakkör ne nyúljon! Rugalmas anyagoknál nem szoktam fércelni, vagy gombostűvel feltűzni előre a szegőt, pont azért mert varrás közben megnyújtom.

Általában elől duplán, hátul szimplán hajtom be a szegőt. De lehet úgy is mint a szegőpánt esetében, hogy mindkét oldalon behajtod.  Az előbbi variációt azért szeretem jobban mert nem lesz olyan vastag a szegő és csak az eleje pontosságára kell figyelnem, a fonák oldalon a varráson túlnyúló részeket egyszerűen csak levágom. Általában a fedőzött varrásoknál is így csinálják.

Már ígértem, hogy felrakom a trikók varrásáról készített videót. Ezt meg is tettem, a következő bejegyzésben regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára megtekinthető lesz.

Ebben a videóban a kétfalas pólóanyagból készült trikók szegése jól látható. Remélem tudtam segíteni.

Jó varrogatást kívánok!

Share


Amit a viszkózról tudni kell

$
0
0

Nagyon elterjedt és kedvelt textilipari alapanyag a viszkóz. Sok  méteráru alapanyag összetételénél olvasható, hogy részben vagy egészben viszkózból készült.

De mi is a viszkóz? Természetes vagy vegyi szál?

A válasz is-is. A viszkóz a természetes alapú vegyi szálak közé tartozik.

Korunk egyre növekvő ruházati igénye és a vegyipar fejlődése a XIX. században életre hívta a mesterséges szálgyártást. A nitrocellulóz 1832-ben történt felfedezését a viszkózselyem felfedezése követte.  Ezen anyagok előállításának alapja a természetben található cellulóz. Innen a természetes eredet. Ahhoz azonban, hogy a cellulózból szálképzésre alkalmas anyagot állítsanak elő, már komoly vegyi eljárás is szükségeltetik. A cellulózt fenyőfából, bükkfából nyerik.

A gyártás során a cellulózlapokat nátronlúggal kezelik, ettől megduzzadnak és nátroncellulózzá alakulnak. Ezután foszlatják, majd 2-3 napig előérlelik más vegyi anyagokkal kezelik. Eközben mindenféle molekuláris átalakulás, vegyi folyamat zajlódik. A folyamat végén egy oldat keletkezik, amit szálképző rózsán keresztül vezetnek, majd kénsavas kicsapófürdőbe kerül, ahol a szál megszilárdul és visszaalakul cellulózzá. Még nyújtják, kezelik stb..

Tulajdonságai:

  • Nedvszívó képessége jobb mint a pamuté.
  • A viszkózból készült ruhák finomak, lágyak, viselésük kellemes a bőrnek.
  • A pamuthoz hasonlóan a viszkóz gyűrődésre hajlamos.
  • Elektrosztatikus feltöltődés nagyon kicsi.
  • Merevebb textileket is állítanak elő belőle.
  • Nagyon jól festhetők és nyomhatók.
  • A színek sokkal élénkebbek mint a pamut esetében.
  • 40 fokon mosható, jól vasalható.

A viszkóz esetében a természet adta alapanyag és a szál létrejötte között komoly vegyipari folyamat húzódik meg. Ki-ki eldöntheti, hogy mennyire tekinti természetesnek vagy épp mesterségesnek a viszkózt.

Te hová sorolnád inkább?

 

Share

Amit a bébiplüssről tudni kell

$
0
0

Bébiplüss nélkül nem képzelhető el egy kisgyerek ruhatára és környezete sem. Az első rugik, sapkák, pulcsik, pihe-puha, forgó- pörgő, gyömöszölni való játékok legnépszerűbb alapanyaga. Tudsz róla mindent amit tudni érdemes?

Ha nem, akkor gyorsan olvass tovább!

A bébiplüss késztése:

A plüss a kötött kelmék közé sorolandó. A készítése úgy zajlik, hogy az egyfalas, vagy egyszínoldalas kelmébe az alapfonal mellett egy plussz fonalat is beledolgoznak ami a felületén hurkokat képez. Ezeket a hurkokat átvágják, fésülik és egyenes felületűre nyírják. Így jön létre, bársonyos tapintású bébiplüss. Anyagösszetételük általában 80 % pamut és 20 % poliészter.

Jellemzői:

A bébiplüss nagyon finom, kellemes tapintású, puha kelme. Emellett minkét irányban rugalmas, jó esésű és meleg anyag. Jól festhető. Bár ritkán látni méteráru üzletekbe a csíkos és mintás változatait, de sokféle létezik.

Szabás, varrás, vasalás

A plüss bolyhosságából adódóan minden irányban más-más színárnyalatot mutat. Ezért a szabásánál fontos szempont, hogy a ruhadarab minden elemét azonos irányban szabjuk ki.

Varrásnál célszerű gombostűvel összetűzni, vagy összefércelni az anyagokat, mivel könnyen elcsúszhatnak a varrás során. Vékony tűt és cérnát használj a varráshoz!

Mindig a fonákoldalról vasald a plüsst! Lehetőleg gőzölős vasalóval, óvatosan emelgetve és ne rányomva, ide-oda húzgálva!

Mi készülhet belőle?

Nem kérdés, hogy babaruhák minden fajtában és mennyiségben, sapkák, rugik, felsők, nadrágok. Érhetetlen számomra miért nem látok bébiplüssből készült takarókat úton-útfélen a babakocsikban. Oké, hogy a polár is jó meleg anyag, de a plüss szerintem magasan übereli.

Nagyobb gyerekeknek is szuper anyag szabadidő ruhákhoz, játszónadrágokhoz.

Játékok is mehetnek minden mennyiségben. Rongyik, csörgők, babakockák, babák, plüssállatok és hasonló játékok.

Még 1-2 fontos jellemző

Sokan drágának tartják a bébiplüsst, és valóban nem tartozik az olcsó méteráruk közé.  Az egyszínű plüssök ára 1800-2200 Ft körül mozog. Csíkosak, mintásak végképp húzósak. Tény ami tény, viszont a plüssnél tartósabb, strapabíróbb anyagot nem sokat találunk. Rendkívül jól mosható. Az óvodai játszónadrágokhoz a legjobb választás. Nálunk még nem volt olyan sár vagy fűfolt amit ne tudtam volna kimosni a plüss nadrágokból. Van olyan plüssből készült nadrágunk amit hat éve hordanak a gyerekeim. A lányom kapta még pár hónapos korában, aztán a fiam örökölte meg és még mindig használjuk. Jelenleg térdig érő pizsama nadrágként funkcionál. A hat év alatt már volt rajta minden. Nem is részletezem… egy kisgyerekes anyuka biztosan tudja mire gondolok. Látszik ugyan rajta, hogy már nem vadonat új, de még mindig jól tartja magát. Egyébként halványsárga színű és jelenleg sincs rajta egyetlen folt sem.

Textilország méteráru webáruházában is találhatsz többféle bébiplüsst. Rendszeresen vannak/lesznek akciók is, úgyhogy érdemes benézni időnként.

 

Share

Öltésprogramok a varrógépen I.

$
0
0

A háztartási varrógépek legtöbbje általában többet tud mint az egyszerű egyenes öltés. Sok gépen 10-20-30 öltésprogram is található aminek többségét alig-alig használjuk. Az alábbiakban megnézzük, hogy milyen öltések mire valók és hogyan alkalmazzuk ezeket. Kezdjük az alapokkal!

 

EGYENES ÖLTÉS (A)

Az egyenes öltés a legegyszerűbb leggyakrabban használt öltéstípus, minden varrógépen ott van. Az öltés hosszát tudjuk állítani. Összevarrásnál, szegésnél használatos, de kis ügyességgel díszíthetünk, hímezhetünk is vele.

Használható ikertűvel, amiről ITT olvashatsz részletesebben.

Rugalmas anyagok varrására kevésbé alkalmas, ugyanis a varrat nem képes együtt nyúlni az anyaggal és könnyen elszakadhat a cérna.

Az egyenes öltés másik formája a háromszoros egyenes öltés. Ez már nem minden gépen található meg. Erősebb igénybevételnek kitett varratoknál használatos. Két öltést varr előre egyet hátra, így háromszoros megerősítést ad. Hasznos például nadrágok ülepének összevarrásánál, de díszítő jelleggel is érdemes gyakrabban használni. Minták, címkék esetében sokkal jobban mutat mint a sima egyenes öltés.

 

CIKK-CAKKÖLTÉS (B)

Szintén alapöltés, ami sokoldalúan használható. Az öltéshosszállító gombbal a öltések sűrűsége, tömörsége szabályozható, a szélességét pedig 0-5 mm között állíthatjuk be. Applikálásnál például a hosszállító gombot egészen a nulla érték közelébe érdemes állítani, hogy minél szebb legyen az eredmény. A cikk-cakköltés jóval rugalmasabb varratot eredményez, így használható rugalmasabb anyagoknál is.

Használható:

Változatai

Háromszoros cikk-cakköltés, főképp díszítő öltésként használható.

Közbeöltős cikk-cakk (C), ami fehérneműk szegésénél, gumiszegélyek, csipkék felvarrásánál tesz jó szolgálatot.

FOLYTATJUK…

Share

Öltésprogramok a varrógépen II.

$
0
0

Folytatódik a sorozat a varrógépeinken található öltésprogramok használatáról. Az előzőekben az egyenes és cikk-cakköltéseket vettük sorra. ITT olvashatod el a bejegyzést.

Tulajdonképpen a többi öltés az egyenes és a cikk-cakk különböző variációja.

VAKÖLTÉS  (D, E)

Ez a két öltéstípus hivatalosan vaköltések készítéséhez használatos. A “D” jelű rugalmas, elasztikus anyagokhoz, az “E” szövetekhez. Kosztüm-, és öltönynadrágok, szoknyák alja felhajtásához való, illetve rugalmas anyagokból készített pólókhoz.  Ha jól sikerül a némi gyakorlatot igénylő varrat, akkor a ruha színoldalán csupán a cikk-cakköltés apró hegye vagy egy egyenes függőleges öltés látszik. Külön vakvarró talp is kapható ehhez az öltéstípushoz.

KAGYLÓSZEGÉLY ÖLTÉS (F)

Ezt az öltéstípust a szélek elvarrásához használhatjuk, elasztikus, kötött és vékony szövött anyagoknál. Négy egyenes öltés után jobbra egy cikk-cakkot üt a gép. A cikk-cakkvarrat csúcsának szorosan az anyag szélén kívülre kell kerülnie, hogy a kagylós hatás létrejöjjön. Az anyag rojtozódó szélét visszahajtva és színoldalról érdemes varrni. Az alábbi képen jól látható a kagylós szegély. Ha színazonos cérnát használunk még szebb lesz a végeredmény.

FODROZÓ ÖLTÉS (G)

Két egyenes öltést egy fél cikk-cakk követ egyszer jobbra, majd balra. Használható szegélyekhez díszítő jelleggel, illetve behúzáshoz, fodrozáshoz. Ez utóbbinál a zsinórt vagy keskeny gumiszalagot az egyenes öltések között kell vezetni, vigyázva, hogy ne öltsünk rá. A varrás végeztével tetszőlegesen ráncolhatjuk az anyagot a zsinór vagy gumiszalag behúzásával.

ÖSSZEKÖTŐ ÖLTÉS (H)

Egy egyenes és egy cikk-cakk öltés váltakozik. Összekötő varrat, amit dekorációként, gumiszalagok felvarrásánál (ez esetben ráöltünk a gumira), patchwork elemek összevarrásához használhatunk.

 

1. háromszoros cikk-cakk, 2. háromszoros egyenesöltés,
3-4. díszítő öltések, 5. összekötő öltés, 6. fodrozó öltés

DÍSZÍTŐ ÖLTÉSEK (I, J, K)

A fenti képen is látható díszítő jellegű öltések általában megtalálhatók a kicsit nagyobb tudású varrógépeken. Lehet velük dekorálni például terítőket, patchwork munkákat vagy blúzokat, ruhákat. Az anyagtól elütő színű cérnával mutatnak a legjobban, hiszen épp az a funkciójuk, hogy kiemelkedjenek. Az öltés hosszának és sűrűségének állításával különböző hatásokat érhetünk el.

Legközelebb az overlock öltésekkel folytatódik a sorozat.

Share

Varrógép olajozása

$
0
0

Korábban” Törődj a varrógépeddel “ címmel írtam már a varrógép házi karbantartásáról. Rendszeresen érkeznek hozzászólások azóta is. Legutóbb az alábbi problémával keresett meg az egyik olvasó:

“Én rendesen behordtam a körútra az éves szakszervizre a gépem, ott állítólag átnézték, megolajozták.
Aztán egyszer másik szerelőhöz vittem (kis szaki helyben) és ő mondta, hogy szerinte a tűoszlopnak nem kellene így mozognia.
Márkaszervizbe be, ott kiderült, hogy az oszlop kikopott mert nem volt olajozva, amit állítólag a szerviznek kellett volna megcsinálnia.
Mindenki a másikat hibáztatta, de a végén nekem fájt 30ezerbe. Azóta sem tudom hol kellett volna olajozni, hogy ne járjak így.”

A szerviz munkáját nem minősítem. Nem szeretik az embert felvilágosítani az olajozás, karbantartás mikéntjéről. Értjük miért. Beszéljünk inkább arról, hogyan lehet elkerülni a hasonló eseteket.

A gép olajozása egyébként nem olyan nagy művelet. Nincs más teendőnk mint elővenni egy csavarhúzót, egy kis gépolajat és a józan paraszti eszünket. Az olajozás lényege, hogy az egymással érintkező mozgó alkatrészek súrlódását csökkentse és megakadályozza az ebből adódó kopást, valamint a korróziót. Magyarán ott olajozunk ahol ilyen egymással érintkező, mozgó alkatrészeket látunk.

A tűszár olajozása valóban nagyon fontos, de mi is az és hol található? A tűszár az ahová a varrógéptűt felhelyezzük. Ez mozgatja a tűnket le és fel. Ahhoz, hogy felfedjük az olajozandó részét is szükségünk lesz egy csavarhúzóra. El kell távolítani a gépfejet takaró fedelet. Ettől nem kell megijedni, nem kell hozzá szaktudás. Akkor is megtesszük amikor kiég a varrógép izzója és ki kell cserélnünk. (A biztonság kedvéért azért húzzuk ki a csatlakozót a 220-ból.)

Szóval itt található a tűszár nagyobb része, ami tulajdonképpen egy fémrúd. A kézikerék forgatásával látható, hogyan mozog le és fel. Az intenzív mozgás miatt nem csoda ha olajozás nélkül kopás lép fel.

Két ponton kell olajozni. Itt van kitéve a súrlódás, kopás veszélyének. Az alábbi képeken nyíllal jelöltem. Elegendő egy-egy csepp olaj, természetesen varrógéphez való. Semmiképp sem extra szűz oliva, disznózsír meg egyebek.

Hogy milyen gyakran olajozzunk az függ a használat sűrűségétől. Árulkodó jel például ha zajosabb lesz a gép, fura hangja kezd lenni. Ennyit otthon is meg lehet tenni a gép normális működéséért. Ha más probléma is jelentkezik, nem oldódik meg az olajozással akkor marad a szerviz. Ha még garanciális a gép akkor természetesen oda vigyük ahol a garanciát érvényesíthetjük. Ha már túl van a garanciális időn akkor bizony zsebbe nyúlós dolog, ha szerelő nyúl hozzá. Érdemes megbízható embert, szervizt keresni. Aki tud ilyet és jó tapasztalatai vannak nyugodtan megírhatja itt hozzászólásban. Én például ajánlom a Varróvilág Kft.-t  Budapesten a Vörösmarty utcában.

Share

Öltésprogramok a varrógépen III.

$
0
0

Az öltésprogramokról szóló sorozat utolsó fejezetéhez érkeztünk. Legalábbis a varrógépemen található öltéseknek a végére érek az alábbi bejegyzéssel. Nagyjából 30 programos a gépem, ennél természetesen vannak okosabb, többet tudó szerkezetek is. Főleg díszítő öltések, betűk, számok, különböző hímző motívumok szélesítik a programpalettát egészen több százig.

DARÁZSFÉSZEK ÖLTÉS (S1 C)

Díszítő jellegű cikk-cakköltés kombináció, az öltések négyzeteket alkotnak. Díszítő öltésként, rugalmas anyagok szegéséhez, fehérneműk, pólók  szegélyéhez használható. Ennél az öltésnél problémát jelenthet, hogy az anyagok rugalmasságától függően nyílik a varrat, a tű nem ölt pontosan vissza az előző öltés csúcsába. Lehetséges, hogy más gépeknél nem jelentkezik ez a probléma, az enyémnél sajnos igen. Ezen úgy szoktam javítani, hogy varrás közben kicsit fékezem, visszatartom az anyagot, így szabályosabb négyzeteket alkotnak az öltések.

A darázsfészek öltés a pink vászon anyagon, felső varrat fékezéssel, az alsó sima anyagtovábbítással. Fehér pólóanyagon a felső szintén fékezve az anyagot, az alsó simán. Jól látszik a különbség.

OVERLOCK ÖLTÉSEK (S1 E, F, G)

Rugalmas, kötött anyagok összevarrásához, felszegéséhez, szövött anyagok széleinek tisztázásához, összevarrásához használhatók egy munkamenetben. Egyszerre varrja össze és tisztázza el az anyag szélét háztartási varrógépen. Ha nincsen külön lockoló gép a háznál, akkor sem kell lemondani a rugalmas anyagokról. Pólókat, leggingseket, trikókat is lehet varrni ezekkel az öltésekkel. Én főleg az F és G jelű öltéseket használom. Az F általános overlock öltés amit két anyag összevarrásához, szélekhez használok. A G a dupla overlock ami felhajtásoknál mutat jól. Ezek a varratok képesek együtt nyúlni az anyaggal anélkül, hogy a szál elszakadna. Igaz, hogy valamennyire elmaradnak a valódi lock és fedőző gépek varrataitól, de jó átmeneti megoldást jelentenek.

Technikailag arra kell figyelni, hogy tisztázásnál a tűnek az anyagszélt szorosan át kell varrnia. Kötött anyagokhoz érdemes gömbhegyű géptűt használni. A G jelű dupla overlocknál, szintén előfordulhat, hogy az öltések szétcsúsznak. Ezen ugyanúgy lehet javítani mint a darázsfészek öltésnél, azaz fékezni kell az anyagot varrás közben.

 

 

1. díszítő öltés, 2. dupla overlock, 3. és 4. általános overlock

Fontos még megjegyezni, hogy ezeket az öltéseket is lehet állítani, így szélesebb vagy keskenyebb varratot készíthetünk. Lehet kapni speciális overlock varrótaplat, ami plusz segítséget jelent, de hagyományos cikk-cakk öltéshez való talp is megfelel. A gépemen lévő többi program tulajdonképpen különböző díszítő öltést takar, amiket ritkán használok.

Remélem hasznos volt ez a kis sorozat. Nyugodtan lehet kérdezni ha valamilyen kérdés még felmerült menet közben.

Share

Öltésprogramok – kérdések és válaszok

$
0
0

Érkezett néhány kérdés az öltésprogramokkal kapcsolatban. Vegazus írta:

Nekem 3 kérdésem van. :)

1. Az anyag “fékezése” azt jelenti, hogy varrás közben húzod kicsit az anyagot?

2. Az F jelű overlock öltésnél melyik rész kerül az anyag szélére? A csúcsos tüske, vagy pont a másik? Ezt a varrást nem nagyon tudom elképzelni az anyag szélén, pedig nekem is van ilyen öltésem, de nem tudom, hogy kell használni.

3. Az overlock varrótalp mivel tud többet a sima cikkcakk talpnál? Tényleg segíti a varrást, vagy csak pénzkidobás? Ha segít, akkor miben?

Ui: A Captcha kódot nem lehetne kikapcsolni? Elég nehéz jól beírni, és ha nem sikerül, vagy elfelejtem, akkor mindig kitörli a beírt szöveget, és előröl kell kezdenem a gépelést, ami elég bosszantó.

Az utóirattal kezdem, mert a captcha kód kérdése is felmerült már párszor. Nos nem, nem lehet kikapcsolni. Vagyis ki lehetne, de akkor a hozzászólások teli lennének hirdetésekkel, reklámokkal és mindenféle spammel. Az efféle oldalakat állandóan figyelik különböző kereső robotok és ahol nincs beállítva például a captcha, automatikusan teli nyomják a kéretlen szövegekkel. Szóval a captcha célja nem szándékos bosszantás, hanem egy védelmi funkciót lát el. Köszönöm, hogy a kissé kellemetlen művelet ellenére is hozzászóltok néha :).

1. Az anyag fékezése az overlock és a darázsfészek öltésnél merült fel. Gyakorlatilag arról van szó, hogy nem engedem, hogy az anyagtovábbító a saját ütemében húzza az anyagot, hanem kicsit visszatartom, fékezem. Így sűrűbbek lesznek az öltések.

2. Az overlock öltés így néz ki az anyag szélén. A “csúcsos tüske van a széle felé.

3. Az overlock talp így néz ki:

Én nem használom. Véleményem szerint nem érdemes külön megvenni ha nem jár a géphez alapból. A sima általános talp is megteszi.

“Kipróbáltam a “vaköltést”, nekem ezek közül csak az van, ami itt D betűvel van jelölve, de az én gépemmel a varrásnak mindkét oldala ugyanolyan mintás lett. Vagy ez csak a megfelelő varrótalppal lesz “láthatatlan”?”

A vaköltésről ITT írtam. Bővebben szólva a témáról a speciális talp egy plusz segítség. Ebben az esetben valóban segítség, érdemes használni ha van. Így néz ki:

Sima általános talppal is lehet vaköltést készíteni, csak nagyon pontosan kell vezetni az anyagot. A vaköltés talp abban segít, hogy az öltések egyenletesek legyenek. Az, hogy az anyag színoldalán csak az öltés hegye látszik nem a talpon múlik, hanem az anyag hajtásán. Máshogy kell behajtani az anyagot, mint amikor simán felszegsz valamit. Ezt leírva nehéz lenne elmagyarázni, de megmutatom.

Remélem a fenti képsorozat segíti a megértést. Ha további kérdések merülnek fel, szívesen válaszolok továbbra is, ha megírjátok és megküzdötök a captcha-val. :)

Share


Lock és fedőző

$
0
0

Szia E-dit!

Itthoni, csak saját célra varrt ruhákhoz szeretnék jó megoldást találni a rugalmas anyagok összevarrásához valamint az anyagszélek szép eldolgozásához. Szóval nem szeretnék elkölteni egy kisebb vagyont. :)
Eddig azt hittem, hogy az interlock lehet a tökéletes megoldás, de ha jól értem akkor  a fedőzőgép a rugalmas  anyagok összevarrásához jó, míg az interlock “csak” anyagszéleket dolgoz el. Mi a különbség a két géptípus közt?

Előre is nagyon köszönöm a válaszod!

A lockoló vagyis tisztázó gépek az anyagszélek eldolgozásához használatosak. Lock, interlock, overlock,  és hasonló megnevezésekkel találkozhatunk. Kialakítása külsőleg is eltér a háztartási varrógépektől, ami persze a funkcionális különbségből adódik. Így néz ki:

2773

Ezek csak és kizárólag az anyag szélén képesek dolgozni. Összevarrják és egyben tisztázzák az anyagszéleket, s közben egy beépített kés levágja a felesleges anyagot. A kés kikapcsolható, de ettől még a gép nem használható fedőzésre. A lock varratot találod például pólók oldalvarrásánál. Nem csak rugalmas anyagoknál, hanem minden anyagfajtánál használják. Vannak különböző állítási lehetőségek, 2 szálas szegéstől a 4 szálasig különböző öltés szélességekben és sűrűségben.

A fedőző gép jobban hasonlít a háztartási varrógépre, de ennek ellenére teljesen más módon működik. Így néz ki:

Fedőző gépet  rugalmas anyagokból készült ruhadarabok ujja és alja szegéséhez, nyakkör eldolgozásához használják. 3, 4 és 5 szálas gépek lehetnek. Az 5 szálas gép az ami alul és felül is fedőz. Ilyen varratokat készít:

Röviden ez a különbség a két gép között. Háztartási varrógépek úgynevezett overlock öltéseivel is lehet rugalmas anyagokat varrni. Erről már többször is írtam, ha érdekel olvasd el ezeket a bejegyzéseket is.

Néhány szó a lockról

Egy csokor a pólóanyagokról

Öltésprogramok a varrógépen III.

Öltésprogramok – kérdések és válaszok

 

A képeket az internetről kölcsönöztem.

 

Share

Nyakkör szegése pulcsiknál

$
0
0

Sokszor érkeznek gyakorlati kérdések a szabás-varrás témakörében. Ezekre mindig szívesen válaszolok. Ezennel hivatalosan is nyitok egy KÉRDEZZ-FELELEK rovatot. Lehet kérdezni bármit ami varrással, szabással, textilekkel kapcsolatos. Nem gondolom magamról, hogy mindentudó szaktekintély vagyok, de mivel érdekel a téma, ha kapásból nem is mindig tudom a választ utána nézek, elgondolkodom rajta. Egy-egy válasz megírásából én magam is tanulok, engem is inspirál és ösztönöz, hogy rendszerezzem a szétszórt tudásmorzsákat.

Legutóbb a pulóverek nyakkörének varrása kapcsán érkezett kérdés.

Fiaimnak sokszor varrok pulóvert, de a nyakrésznél mindig bajban vagyok. Vagy a szabásmintám nem jó, és túl nagy a nyakkivágás, vagy a nyakkört hagyom túl nagyra, mert amikor elkészül nagyon eláll a nyakuktól. De ha kisebbre hagyom, akkor nem megy bele a fejük. Mit rontok el? 6 és 5 éves fiúkra való méretezés érdekelne. Szabásmintát a már meglévő pulcsik alapján szoktam készíteni, tehát a nyakkivágást is azokhoz méretezem. Anyagnak általában polár, pamut anyagot használok, de régebbi felnőtt ruhákat is újra szoktam hasznosítani. Ilyenkor ugyanazt az anyagot használom a nyakkörhöz is! Köszönöm előre is!

A nyakkör eldogozásának többféle módja van. Pulóvereknél, pólóknál a kötött anyagú szegőpánt a legjobb megoldás, amit rugalmas szállal kevert passzé anyagból készíthetsz. A saját anyaggal szegés nem mindig célravezető, főleg ha az anyag maga nem elég rugalmas.

A pulóver nyakkörét úgy kell kiszabnod, hogy a fej kényelmesen beférjen anélkül, hogy feszülne az anyag vagy túlságosan bő lenne a nyakkivágás.

Ehhez kell kiszabnod a szegőt a már említett passzé anyagból. Egy téglalapra lesz szükség, aminek a szélessége kb. 5-6 cm. A hossza minden esetben kisebb mint a nyakkör ívének a hossza. Nagyjából 1/4-el rövidebb kell legyen.

A VARRÁS MENETE

  • Először varrd össze mindkét vállrészt!
  • A szegőpánt két rövidebbik végét varrd össze kb. 1-1,5 cm szélesen, egyenes öltéssel tisztázás nélkül!
  • A varrásráhagyást hajtsd kétfelé, majd hajtsd félbe a szegőpántot is!
  • A pulóver nyakkivágásán, elől és hátul jelöld meg a középpontot!
  • A pánt összevarrott pontja kerül a nyakkör hátsó részének közepére! Gombostűvel tűzd oda!
  • A pánt rövidebb mint a nyakkör, ezért egyenletesen elosztva még három ponton, a vállaknál és az elején tűzd fel a pántot!
  • Most jön a varrás. Ha van lockod akkor azzal, ha nincsen akkor a varrógéped overlock öltéseit használva varrd a pántot a nyakkörhöz úgy, hogy közben a pántot egyenletesen megnyújtva igazítod a nyakkörhöz!

 

Előfordulhat, hogy túl bőre sikerült a nyakkivágás szabása. Ebben az esetben úgy mentheted a helyzetet, hogy szélesebb szegőt használsz, esetleg még beljebb veszel a vállvarrásból. A másik megoldás, hogy szegés helyett kapucnit varrsz a pulcsira.

Nyakkör szegéséhez használható passzé csőkelmét Textilország webáruházában vásárolhatsz. Klikk a lenti képre és már szét is nézhetsz a Webshopban!

Share

Ruhaklinika házilag – bevezető

$
0
0

Nem mindenkinek szívügye, hobbija a varrás. Nem is kell, hogy az legyen. Ruhákat azonban mindenki hord és bizony megesik időnként, hogy ruháink kisebb nagyobb javításra szorulnak. Hasznos dolog, ha legalább az apróbb tennivalókat Te magad is el tudod végezni és nem kell rögtön szakemberhez szaladni. A most következő sorozatban szeretném összeszedni a leggyakoribb ruhaklinikai eseteket és azok orvoslását.

ruhaklinika

Az interneten már számos oldallal találkozhatsz ahol mindenféle tanácsok, videók, leírások segítenek a témában. Ezt a bejegyzéssorozatot egyfajta összefoglalónak szánom. Amiről sokan sokszor írtak arról hosszas okfejtésbe nem kezdenék. A leghasznosabbakat összeszedem és belinkelem, hogy egy kupacban legyenek. Magam is írtam már jó néhány bejegyzést a témában, ezeket is egy csokorba gyűjtöm.  Mindemellett lesznek új írások is, főképp olyan hibák orvosláshoz amikről általában kevés szó esik. Előre is elnézést kérek a haladó hobbivarrónőktől, ez a sorozat nekik talán unalmas lesz. A kezdőknek azonban reményeim szerint hasznosnak bizonyul majd.

Kezdjük az alapokkal!

ESZKÖZÖK

Ahhoz, hogy a ruháidon jelentkező alapvető javítási munkálatokat el tudd végezni szükséged lesz pár hasznos eszközre. Nem kell feltétlenül varrógépbe beruházni, persze ha komolyabban érdekel a téma ez sem árt :)

Lássuk mik azok amikre mindenképp szükséged lesz:

  • varrócérnák
  • kis varró olló
  • néhány varrótű
  • tűbefűző
  • gombostű
  • néhány biztosítótű
  • mérőszalag
  • gombok  

Ha nulláról indulsz akkor nyugodtan vegyél egy kis készletet, amiben ezek az alapdarabok megtalálhatók. Bármelyik rövidáru boltban, alkalmanként a vegyes boltokban is kaphatók kisebb-nagyobb készletek. Ha már van otthon ez-az, akkor azokat tedd egy helyre! Legyen egy helyes kis dobozkád, kosarad amikben a varrós dogokat tartod. Az újonnan vásárolt ruhákhoz kis tasakban általában mellékelnek pótgombokat. Ezeket is gyűjtögesd egy helyen! Ami nincs otthon azokat szerezd be! Igazán nem nagy beruházás, ám bármikor szükség lehet ezekre az eszközökre.

Hasznos ha van egy varratbontó is a készletben. Ezzel sokkal könnyebb bontani, mint ollóval. Szintén kapható a legtöbb rövidáru boltban. Így néz ki:

A tűbefűző igen hasznos kis mütyűr. Nem szégyen ha nem olyan biztos a kezed, hogy elsőre betalálj a cérnával a tűbe. Lehet, hogy a szemed nem olyan jó vagy a kezed remeg, sebaj! Használd a tűbefűzőt bátran! Az eszköz nem egyéb, mint egy meghajlított vékony drótszál, aminek van egy kis fogója. A legáltalánosabb ez az alábbi fejmintás befűző:

tűbefűző

Így használd:

  1. A tűt az egyik, a befűzőt a másik kezedben tartva, a vékonyka drótot vezesd át a tű nyílásán!
  2. A drót nyílásán keresztül fűzd be a cérnát nagyjából 5-10 cm hosszan!
  3. Fogd hozzá a cérna befűzött végét a cérnához, majd húzd ki a tű nyílásából a tűbefűzőt!
  4. A cérnát ezzel be is fűzted.

A folytatásban: Inspiráló varrókészletek 

 

 

Share

Ruhaklinika házilag – gombbajok

$
0
0

Ha felmerül a varrás témája, gyakran hangzik el, hogy “Ó még egy gomb felvarrása is fejtörést okoz.” Pedig bármikor előfordulhat, hogy leszakad, meglazul egy gomb a ruháinkon. Nem kell a tű és a cérna virtuózának lenni ahhoz, hogy egy-egy gombot a helyére öltsünk.

Sokféle gomb létezik, mind anyagában, formájában, méretében. Alapvetően léteznek a lapos gombok, amik 2 vagy 4 lyukúak és az alulfüles gombok. Ezek közé tartoznak a behúzható gombok is.

Ha leeseik egy gombunk jobb eset ha megtaláljuk, rosszabb ha el is veszik. Legtöbbször ruhavásárláskor kis csomagban kapunk 1-2 pótgombot. Ezeket érdemes eltenni egy kis varródobozba és egy helyen gyűjtögetni, ha szükség lenne rá. Sokszor a ruhadarab belső oldalán található ruhacímkére varrva is találhatunk pótgombot. A leesett gomb visszavarrása nem bonyolult művelet.

Találtam is egy jó leírást ami az alábbi képre kattintva bővebben is elolvasható.

Nézegettem videókat is a témában, de nem találtam az ideálisat. Megpróbálkozom egy saját bemutató videó készítésével. Hozom is amint elkészül.

Share

Gyapjúfilc vs. barkácsfilc

$
0
0

Kétségtelen, hogy a filc anyag rendkívül népszerű a kézműveskedést kedvelők körében. Nem véletlenül, hisz számos előnyös tulajdonsággal bír.

kis

  • könnyű varrni (akár kézzel is)
  • nem kell tisztázni az anyag szélét
  • sok  szép színben létezik
  • rengeteg jópofa dolgot készíthetünk belőle
  • a legapróbb darabkája is felhasználható
  • jól ragasztható

Filc, nemez, barkácsfilc, hobbi filc. Mit is takarnak ezek a kifejezések?

A filc alapanyagát tekintve természetes vagy szintetikus anyagból, illetve ezek keverékéből készülhet.

Ha a nemez kifejezéssel találkozol, biztos lehetsz benne, hogy birkagyapjúból készült anyaggal van dolgod. Létezik 100% gyapjú és kevert szálas változatban is. A gyapjút többnyire viszkózzal keverik 60-40% arányban. A viszkózról korábban írtam bővebben is, ITT olvashatod a bejegyzést.

Ezt az anyagot is nevezik filcnek, viszont a barkácsfilc vagy hobbi filc megnevezés mindig szintetikus alapanyagú filcet takar.

MI A KÜLÖNBSÉG?

Mivel az alapanyaguk más vannak különbség köztük, de azért közös jellemzőik is akadnak bőven. A fentebb felsorolt tulajdonságok általánosságban minden fajta filcre elmondhatók. Használatukban alapvetően megegyeznek. Lássuk most az érem mindkét oldalát, az előnyöket és a hátrányokat.

Gyapjúfilc előnyei:

  1. Természetes alapú.
  2. Kellemes, kissé zsíros tapintású, testes anyag.
  3. Tartós, nem hajlamos a bolyhosodásra.

Gyapjúfilc hátrányai:

  1. Drága. Az ára méterenként 3-4000 Ft között változik. Legtöbbször a viszkózzal kevert fajtával találkozhatsz. A tiszta gyapjúfilc ára ennél is húzósabb.
  2. Színei mattabbak a szintetikus filcnél.  A fehér sosem hófehér, inkább ekrü vagy tört fehér.
  3. Textúrája nem mindig egyenletes. A feldogozott gyapjú minőségétől függően, kisebb-nagyobb mértékben lehetnek benne sötét színű szálak, szöszök, ami világos színeknél zavaró lehet.

Barkácsfilc előnyei:

  1. Jóval olcsóbb.
  2. Sok helyen kapható, webshopokban, hobbi boltokban.
  3. Színei tiszták, élénkek.
  4. Textúrája egyenletes.

Barkácsfilc hátrányai:

  1. Bolyhosodásra hajlamosabb, kevésbe tartós.
  2. Tapintása műszál érzetű, teljesen más mint a gyapjúé.

Egyik anyagtípus felett sem szeretnék pálcát törni. A szintetikus nem feltétlenül egyenlő a rosszal. Nem biztos, hogy rögtön pfujozni kell.

MELYIKET VÁLASZD?

Ez attól függ mire fogod használni. Gondold végig mit szeretnél! Mit vársz az anyagtól? Mérlegeld az előnyöket, hátrányokat és ehhez képest dönts az egyik vagy másik mellett! Lehet, hogy a célod, hogy az elkészült tárgy tartós legyen, bírja a mindennapi használatot. Ebben az esetben a gyapjú a nyerőbb, bár az árát meg kell fizetni. Ha nem mindennapos használatra készítesz valamit, inkább csak dekorációt vagy kisebb dogokat, és olcsóbb megoldás keresel akkor a barkácsfilc is megfelelő.

A barkácsfilcről még elmondható, hogy lehet nagyon jó és nagyon vacak minőséggel is találkozni. Könnyebb a dolgod persze ha személyesen boltban vásárolod, hisz akkor rögtön látod, hogy a minősége megfelel-e a céljaidnak. Webshopból rendelve már inkább lutri, hogy mit kapsz kézhez. Természetesen Textilország webáruházára ez nem vonatkozik. :-) Csak olyan alapanyagokat árusítok, amit magam is szívesen használok.

Ami szerintem kerülendő az a nagyon vékony, már-már áttetsző barkácsfilc. Biztos, hogy a legolcsóbb, de szinte használhatatlan. A túl merev, kartonszerű lap sem tartozik a jó minőségűek közé, de ezek jobban használhatók, ha pont arra van szükség, hogy tartása legyen az anyagnak. Sajnos bizonyos webshopokban filc néven, kapható olcsó, méteres kiszerelésű anyag, amiért vétek pénzt kiadni. Filcnek biztosan nem nevezném ezt a fajta vékony, papírszerűen gyűrődő valamit. Esetleg csomagoló anyagnak tudnám elképzelni. Az olcsóságnak sokszor bizony ára van.

Textilországban kapható barkácsfilc kategóriájában a legjobb minőségű. Évek óta használom a filc sütikhez és ahogy az oldalsávban megtalálható katalógusból is látszik, szép dolgokat lehet belőle alkotni. Mostantól mégis alapvetően a gyapjúfilc használatára térek át. A tapasztalatok alapján, mérlegelve a jellemzőket nálam az értékállóság került ki győztesen. A megrendelt filc finomságok tehát ezentúl már gyapjúfilcből készülnek. Terveim szerint hamarosan a webáruház alapanyag kínálata közé is felkerül a gyapjúfilc.

Share

Viewing all 33 articles
Browse latest View live